«Шаянська» – найкраща гідрокарбонатна, натрієва, кремнієва, вуглекисла, лікувально-столова мінеральна вода
«Шаянська» мінеральна вода представляє одну з кращих вуглекислих, слабомінералізованих, гідрокарбонатних, натрієвих, лікувально-столових вод Закарпаття із загальною мінералізацією 2,5 - 5,0 г/дм3.
Шаянська вода добувається в курортній зоні одного з найчистіших регіонів Закарпаття, який славиться своєю неповторною красою.
«Шаянська» мінеральна вода розливається безпосередньо зі свердловини № 242, глибиною 180 м, яка знаходиться на території санаторію «Шаян».
Унікальне і неповторне Шаянське родовище розташоване на території вулканічного утворення Вигорлат Гутинської гряди.
Фахівці стверджують, що завдяки літологічному складу порід і геологічним умовам, єдиним таким в Україні, Шаянська вода лікує захворювання практично всіх внутрішніх органів людини.
У цій курортній зоні, відомій незрівнянною красою, на базі Шаянського родовища в 1955 році був відкритий санаторій "Шаян".
З давніх часів «Шаянська» мінеральна вода славиться своїми цілющими властивостями і прекрасними смаковими якостями. Шаянську мінеральну воду по-істинно можна називати «королевою» смаку. Адже за своїм гідрокарбонатним складом і лікувальними властивостями, вона подібна до мінеральних вод «Боржомі». А завдяки наявності кремнієвої кислоти, яка сприяє омолодженню організму, Шаянська прирівнюється до славетних Карловарських вод. Саме невеликий вміст хлоридів сприяє послабленню й зменшенню дії гідрокарбонатів, через це Шаянська мінеральна вода має такий м’який та унікальний смак.
Перші письмові згадки про Шаянські води з'являються в 1753 році. З 1818 на базі цих мінеральних джерел функціонувала водолікарня "Замкова купіль". Тут було рекомендовано лікування при недокрів'ї, жіночих хворобах і при катарах шлунка. Цей заклад описується в книзі І. Болемана (1887 р), де даються рекомендації, як застосовується лікувальна Шаянська вода.
Деякі із джерел живописної Шаянської долини і вишки-Варгедске підійдуть для змішування з вином, мають у своєму складі високий вміст гідрокарбонатів, кремнію, заліза. Тому вони були популярні і як винні води, в основному розвозились в бочках, бутлях, обплетених лозою. (Sziladi I., 1876).
За часів Австро-Угорської імперії «Шаянська» мінеральна вода постійно поставлялася до імператорського двору, також користувалася попитом у Відні і Будапешті.
Історія мінеральної води «Шаянська» пов'язана з віковою історією Марамороша, його столиці - м Хуст та Хустського замку.
Лікувальні призначення:
- захворювання органів травлення;
- захворювання обміну речовин;
- хвороби прооперованого шлунка;
- хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту;
- хронічні захворювання печінки і жовчовивідних шляхів;
- цукровий діабет легкої та середньої тяжкості;
- неускладнена виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;
- хронічні гастрити з нормальною та підвищеною секреторною функцією;
- хронічні захворювання підшлункової залози;
- захворювання кишечника;
- серцево-судинні захворювання;
- захворювання нервової системи;
- хронічні інтоксикації, в тому числі важкими металами.
Шаянська вода рекомендована для вживання не тільки з метою лікування або загальної профілактики захворювань, але і для посилення імунної системи, виведення шлаків, зцілення і омолодження всього організму.
Помірна мінералізація мінеральної води "Шаянська" робить її універсальною.